Nowe przepisy nakładają na pośredników w przekazywaniu zleceń obowiązek weryfikacji kierowcy. W związku z tym pojawia się wiele niejasności. Przychodzimy z pomocą! Oto zestaw pytań i odpowiedzi, z którymi warto się zapoznać, aby mieć podstawową wiedzę o weryfikacji wizerunku kierowców taxi.
1) Jakie dokumenty są wymagane podczas weryfikacji wizerunku?
Oto, co trzeba zabrać ze sobą na pierwszą weryfikację wizerunku z pośrednikiem:
- dowód osobisty lub paszport,
- prawo jazdy (od 17 czerwca 2024 r. każdy kierowca świadczący usługi przewozu osób będzie musiał posiadać polskie prawo jazdy),
- zaświadczenie o niekaralności nie starsze niż miesiąc (30 dni).
2) Jak się przygotować do weryfikacji?
Przed spotkaniem z pośrednikiem, upewnij się, że dzień wcześniej przygotowałeś niezbędne dokumenty do weryfikacji. Upewnij się, że są one aktualne i ważne. Ponieważ weryfikacja często wymaga robienia zdjęć, warto zadbać o odpowiedni wygląd osobisty.
3) Co jeśli nie przejdę weryfikacji wizerunku kierowcy?
Jeśli kierowca taksówki nie przejdzie weryfikacji wizerunku, nie będzie on mógł realizować kursów. Aby kontynuować pracę w zawodzie kierowcy, niezbędne będzie ponowne przystąpienie do procesu weryfikacji i spełnienie wszystkich wymaganych kryteriów. W przypadku problemów z weryfikacją, ważne jest, abyś skontaktował się z pośrednikiem, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat procesu weryfikacji oraz ewentualnych kroków, które należy podjąć, abyś mógł ponownie realizować przejazdy taxi.
4) Jak często muszę przechodzić weryfikację?
W ramach ustawy Lex Uber, oprócz wstępnej weryfikacji, kierowca taksówki musi poddawać się okresowej weryfikacji wizerunku. Musi być ona dokonywana “co najmniej raz na 50 zleceń, ale nie rzadziej niż raz na 7 dni.”
5) Czy weryfikacja wizerunku kierowcy odbywa się osobiście czy online?
Weryfikacja wizerunku kierowcy z pośrednikiem odbywa się osobiście, gdzie kierowca musi stawić się w wyznaczonym miejscu. Dopiero późniejsza weryfikacja okresowa może mieć formę zarówno osobistą, jak i online. Musi być ona potwierdzona zdjęciem.
6) Czy istnieją wyjątki od obowiązku weryfikacji wizerunku, na przykład dla kierowców z długim stażem w usługach przewozowych?
Na ten moment ustawa Lex Uber nie przewiduje żadnych wyjątków od obowiązku weryfikacji wizerunku dla kierowców, nawet tych z długim stażem w usługach przewozowych. Wszyscy kierowcy, niezależnie od swojego stażu, muszą poddać się procedurze weryfikacji zgodnie z przepisami prawnymi i polityką danego pośrednika przewozowego.
7) Czy muszę zapłacić za weryfikację?
Taksówkarz, który poddany jest weryfikacji, nie ponosi żadnych kosztów związanych z samą weryfikacją.
8) Jak długo pośrednik w przekazywaniu zleceń będzie przechowywał moje zdjęcia?
Zdjęcia należy przechowywać przez okres 5 lat. Wówczas odpowiednie organy mogą zażądać od pośrednika ukazania potrzebnych dokumentów.
9) Jak jest przeprowadzana weryfikacja?
10) Czy system ATOS TAXI umożliwia szybką i łatwą weryfikację okresową kierowców?
Jak najbardziej! W naszej aplikacji taksówkarskiej jest dostępna taka funkcja – jedyne, co musisz zrobić to zdjęcie tzw. selfie 😉
– ATOS TAXI
Polajkuj nas na Facebooku, aby być na bieżąco – Lubię to!
Zobacz ATOS TAXI na Youtube – Subskrybuję!